A Magyar Kultúra Napja

Művészeink a Kodály Központban és a Nemzeti Színházban | A doktor úr utoljára - Tordy Gézával | Himnusz a Széchenyi téren (képünkön a Himnusz kottája)

A Magyar Kultúra Napja
A Magyar Kultúra Napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát. 
2014-ben művészeink Budapesten a Nemzeti Színházban és Pécsett a Kodály Központban képviselik a Pécsi Nemzeti Színházat a magyar kultúra tiszteletére rendezett gálaesteken.
 
A doktor úr elköszön 
 
A Magyar Kultúra Napján, ünnepélyes keretek között búcsúzik A doktor úr című bohózatunk, mely az utóbbi évek egyik legsikeresebb vígjátékaként nézőink nagy kedvence volt. 
Az utolsó előadást megtiszteli jelenlétével Tordy Géza, a Nemzet Színésze, Kossuth-díjas, Érdemes és kiváló művész, kétszeres Jászai-díjas, Prima Primissima-díjas, az előadás rendezője. 
Szeretettel várunk minden kedves színházrajongót A doktor úr búcsúztatására és az előadást követően a Széchenyi térre, hogy együtt mondjuk el a Himnuszt (részletek alább). 
 
Gála a Magyar Kultúra Napján | Nemzeti Színház - Budapest
 
Hagyományteremtő szándékkal 2014. január 22-én, a Magyar Kultúra Napján a Nemzeti Intézmények először ünnepelnek együtt a Nemzeti Színházban. A gálán a Csokonai Nemzeti Színház, a Szegedi Nemzeti Színház, a Honvéd Együttes, a Győri Balett, a Magyar Állami Népi Együttes, a Pécsi Balett, a Budapesti Operettszínház, a Magyar Nemzeti Balett, a Magyar Cirkusz és Varieté, a Magyar Állami Operaház, a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Cantate vegyes kara, és a Nemzeti Színház produkcióit láthatják majd. 
 
A gála érdekessége, hogy a fellépők nem csak saját produkcióikkal érkeznek, de egymás előadásában is részt vesznek, így a Debreceni Csokonai Színház kórusát a Szegedi Szimfonikusok kísérik majd. Dukay Barnabás: Monódia tenor hangra János evangéliumának szövegére című művéhez, kifejezetten erre az alkalomra készített koreográfiát Vincze Balázs, melyet Budapesten és Pécsett is előadnak. A Nemzeti Színházban Ujvári Katalin és Molnár Zsolt képviselik a Pécsi Balettet, a dalt Ódor Botond a Pécsi Tudományegyetem Zeneművészeti Intézetének hallgatója, a 8. Nemzetközi Simándy József Énekverseny 1. helyezettje énekli. A Kodály Központban Gulyás Dénes előadásában szólal meg a Monódia, táncol: Domoszlai Edit és Tuboly Szilárd a Pécsi Balett táncművészei. 
 
A Magyar Kultúra Napja | Kodály Központ  Pécs
 
A Kodály Központban − magyar remekművekkel − a hazai művészet kiválóságai lépnek a közönség elé. Érdi Tamás zongoraművészt, a Liszt Ferenc Kamarazenekart, a Mecsek Kórust, valamint a Pécsi Nemzeti Színház színművészeit, illetve a Pécsi Balett művészeit, Gulyás Dénes operaénekest és Márta István zeneszerzőt láthatják, hallhatják az ingyenes rendezvényen. Nagy magyar költők – Kosztolányi Dezső, Radnóti Miklós, Weöres Sándor, Nagy László és Buda Ferenc – himnusz-versei is elhangzanak majd Gulyás Dénes, Sólyom Katalin, Uhrik Dóra, Stenczer Béla és Mikola Gergő tolmácsolásában.
 
Himnusz a Széchenyi téren
 
Az egész nap megkoronázása a műsorok után következik. Ugyanis a város vezetése és a fellépő művészek, minden pécsi polgárt várnak a Széchenyi térre, kicsit tán szokatlan időpontban, de annál nagyobb szeretettel: este fél 10-re, hogy itt, közösen együtt szavalják el a Himnuszt, ami 191 éve született meg.
 
Reméljük, hogy mindazok akik 2014-ben is fontosnak tartják a magyar kultúra értékei előtti tisztelgést, ott lesznek a téren, és egy gyertya lángja mellett, halkan, bensőséges hangulatot teremtve mondják el a Himnusz verssorait. 
 
Szeretettel és tisztelettel várunk mindenkit a jeles nap közös megünneplésére!
 

Bérletkereső

Hírlevél

Értesüljön elsőként információinkról! Iratkozzon fel hírlevelünkre!